Szkolny Klub Wolontariatu
działający przy Publicznej Szkole Podstawowej im.Batalionu „Zośka” w Celestynowie

” Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie.
Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń.”  Phil Bosmans

5 grudnia 2023 r. podczas uroczystości w liceum w Otwocku Pani dyrektor Anna Kędziorek wraz z Panem wicedyrektorem Robertem Witkiem i uczennicami naszej szkoły odebrali z rąk Starosty Powiatu Otwockiego Pana Krzysztofa Szczegielniaka dyplom i statuetkę „Anioły Wolontariatu Powiatu Otwockiego” dla naszej placówki.

Jest to dla nas ogromne wyróżnienie! Cieszymy się, że nasze zaangażowanie w działalność charytatywną zostało zauważone i docenione przez jury konkursu.

Projekt eTwinning „Z serca, do serca” realizowany przez Koło Wolontariatu

W naszej szkole zawsze pamiętamy o potrzebujących, także o zwierzętach. Zorganizowaliśmy zbiórkę darów dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. Celem naszej akcji była pomoc zwierzętom w schronisku oraz kształtowanie postaw wobec zwierząt. Cieszymy się, że tak wielu uczniów naszej szkoły wzięło udział w akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest Wam obojętny. Zebraliśmy m. in. suchą karmę, puszki, smycze, obroże, miski, czyli rzeczy niezbędne w schronisku. Wszystkie dary zostały spakowane i zawiezione do schroniska.

Bardzo dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie i okazane serce.

Szanowni Państwo,
przekazujemy gorące podziękowania dla wszystkich za niezwykłe wsparcie akcji ,,Magiczne pudełko’’. Moc prezentów oraz pięknych życzeń sprawiła niewysłowioną radość mieszkańcom DPS w Śródborowie.
Dumą napawa nas fakt, iż jako pierwsi wśród społeczności lokalnej skierowaliśmy swą pomoc do ludzi samotnych. Mamy zamiar kontynuować nasze działania w tej formie.
Podopieczni, pracownicy oraz dyrektor DPS składają Państwu serdeczne podziękowania i życzenia.
Szczęścia rodzinnego, miłości i spokoju dla Państwa!
Organizatorzy akcji

Udział w akcji „Nie bądź sknera, kup pampera” dla podopiecznych IOP w Otwocku we współpracy z Sołectwem Celestynów.

Podsumowanie półrocznej działalności SKW

Organizacja Szkolnego Klubu Wolontariatu w ramach pracy świetlicy szkolnej. Wolontariusze przez czas nauki stacjonarnej współpracowali z grupami O i świetlicą naszej szkoły.

W I semestrze dokonano naboru chętnych do pracy w zerówkach i świetlicy szkolnej. Młodzi wolontariusze, a było ich 17 zabrali się do pracy.

Wolontariusze czytali, bawili się z nimi, towarzyszyli dzieciom przy ich zajęciach takich jak: zabawa klockami, zabawa piłką, zabawy ruchowe, rysowanie, budowanie domków z klocków LEGO, kolorowaniu itp. Szczególnie wyróżniali się Daria Dąbrowska i Jordan Jakubiszyn – przepracowali dużą liczbę godzin oraz proponowali ciekawe zabawy i zajęcia dla podopiecznych.Starali się poświęcać dzieciom jak najwięcej wolnego czasu.

Przeprowadzono zdalne zebranie z wolontariuszami pracującym w zerówkach – omówiono realizację zadań w ramach wolontariatu zdalnego. Okazało się, że można inaczej. Część wolontariuszy pomagała w sprzątaniu liści czy śniegu, kilkoro pomagało innym w nauce i zrozumieniu nowego materiału, niektórzy również opiekowali się młodszym rodzeństwem, a znowu parę osób robiło zakupy dla swoich dziadków. Pandemia nie powstrzymała naszych wolontariuszy od czynienia dobra.

Także Szkolny Klub Wolontariatu w ramach świetlicy szkolnej działał grupą 50 osób klas 5-8 pomagając na stołówce szkolnej podczas wydawania obiadów.

Wszyscy wolontariusze napracowali się mimo utrudnień związanych z pandemią. Gratuluję. Powodzenia w drugim semestrze. Pozdrawiam

Jordan Jakubiszyn

Kochani Wolontariusze,
5 grudnia jest Wasze wielkie święto!
Z tej okazji już dziś przesyłamy Wam najpiękniejsze życzenia i podziękowania z głębi serca!
Z myślą o Was powstał ten filmik i wiersze w nim zaprezentowane.
To wszystko o Was i dla Was!
Dziękujemy ?

Grudzień w „Zośce” upłynął pod hasłem dobroczynności. Wolontariusze z klas 4 i 5 w ramach akcji „Bożonarodzeniowa niespodzianka” wzmacniali więzi międzypokoleniowe z samotnymi, starszymi mieszkańcami Gminy Celestynów. Piątoklasiści w okresie przedświątecznym odwiedzili kilkoro mieszkańców, wskazanych przez pracowników socjalnych z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Celestynowie na prośbę opiekuna SKW. Wraz ze świątecznymi życzeniami Wolontariusze wręczyli własnoręcznie udekorowane pierniczki oraz kartki świąteczne, podarowane przez wychowawców świetlicy szkolnej. Były to chwile pełne wzruszeń, ciepła. Doskonała lekcja empatii, wyrozumiałości i pokory. Doświadczenie, które z pewnością wykorzystamy w przyszłości. Mamy nadzieję, że tego typu działania wpiszą się na stałe w tradycję szkolną. Ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyłączyli się do akcji.

Opieka Wolontariuszy nad Pomnikami Pamięci Zbiorowej
Udział w Ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”

5 grudnia 2017 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza 28 uczniów z klas IV i V zostało oficjalnie Wolontariuszami Szkolnego Klubu Wolontariatu, działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie. Symbole pracy wolontariackiej – legitymacje i dzienniczki aktywności – Wolontariusze otrzymali z rąk pani dyrektor Anny Kędziorek i opiekuna SKW pani Joanny Drozd. W trakcie uroczystości Wolontariusze mieli okazję usłyszeć historię dobroczynności, zaplanować inicjatywy i lepiej się poznać. Zwieńczeniem obchodów było wspólne ozdabianie choinki w holu głównym. Wszystkim Wolontariuszom życzymy wytrwałości w działaniu, ogromu energii i wielu pomysłów.